Petr Pelikán - PeliCo®

Gozo (maltézsky: Għawdex) je překrásný ostrov maltézského souostroví ve Středozemním moři (mezi Sicílii a Afrikou). Ostrov je obydlen přibližně 37,000 velmi přátelskými a pohostinnými obyvateli nazývanými Gozitané (maltézsky: Għawdxin). Plocha Gozo je 67 km2 a ostrov je 14 km dlouhý a 7 km široký.

Gozo byl obydlen již 5000 let před NL, kdy farmáři z poblízké Sicílie přepluli moře. Během neolitického období, datovaného 3600 let PNL, byl zde postaven chrám Ġgantija, který je jednou z nejstarších samostatně stojících staveb na světě. Prastaří řečtí dějepisci předpokládali, že Gozo byl ostrovem, který Homer popsal ve své Odyseji jako domov nymfy Calypso. V roce 1551 Ottomani pod vedením Turguta Reise a Sinana Pashy dobyli Gozo a zotročili většinu jeho obyvatelstva, přibližně 5000 osob. Ostrov Gozo byl opětovně osídlen pod vládou Maltských rytířů mezi lety 1565 a 1580 přesunem obyvatel z hlavního ostrova Malta. Dějiny ostrova Gozo jsou úzce spjaty s dějinami Malty s výjimkou krátké periody autonomie 1798-1801 následující po povstání proti Francouzům. Samospráva byla obnovena zavedením místního konsilu v roce 1993. Maltská ústava určuje jako státní náboženství katolicismus, 98% populace jsou katolíci. Není proto překvapivé, že Gozo má vysokou koncentraci kostelů (46).

Gozo je také známé svými "Festas" (karnevaly). Festas jsou také velmi důležitou tradicí a oslavy zahrnují ohňostroje a hudební produkce každý víkend v letní sezoně. Mnoho maltských jídel a jejich variací je spojeno s ostrovem Gozo. Gozo je známý pro jeho sýrové produkty. Nejpopulárnější sport na ostrově Gozo je fotbal a je spravován Gozitanskou fotbalovou asociací.

2014, Souřadnice:  36°2'39"N 14°15'4"E

GOZO